A meditáció olyan gyakorlat, amely segít önmagad megismerésében. Lecsendesít és segít visszatalálni önmagadhoz, egyensúlyt biztosít, csökkenti a stresszt, segít könnyebben feldolgozni a problémáidat. Meditáció közben csak önmagadra figyelsz, így fejlesztheted belső világodat.
Belülről kifelé haladva teremthetsz egyensúlyt a belső és a külső között. Átgondolhatod tetteidet és felelősséget vállalhatsz értünk, így használva a múlt hibáit arra, amire rendeltettek, hogy a jövőben ne kövesd el őket újra.
A kezdőknek általában rendkívül nehéz lehet órákon át ülni és semmire sem gondolni, vagy “üresen gondolkodni”, de türelemmel és az önmagunk iránti elvárások csökkentésével az eredmények is jönni fognak. Általában a meditáció megkezdésének legegyszerűbb módja a légzésre való összpontosítás.
A meditáció két leggyakoribb megközelítése: koncentráció és tudatosság.
KONCENTRÁCIÓS MEDITÁCIÓ
A koncentrációs-meditáció lényege a nevéből adódóan az összpontosítás.
Több lehetséges módszer is létezik. Koncentrálhatsz a légzésedre, egyetlen ismételgetett (mantrázott) szóra, a gyertya lángjára, egy gong ritmikusan ismétlődő hangjára, vagy számlálhatsz gyöngyöket egy rózsafüzéren.
Eleinte nehéz összpontosítani, ezért a kezdők csak néhány percig meditáljanak, később majd növelhetik az időtartamot.
A meditációnak ebben a formájában az elme a figyelem tárgyára fókuszál. Ahelyett, hogy véletlenszerű gondolatokat üldözne, elengedi őket. A folyamatnak köszönhetően javul a koncentrációs képesség. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy távol tartsuk magunktól a szorongást és elengedjük a mindennapi stresszt.
TUDATOSSÁG MEDITÁCIÓ
A tudatosság meditáció arra ösztönzi a gyakorlót, hogy figyeljen csapongó gondolataira. Egy lecsendesült állapotban szabadon hagyjuk, hogy az elménk elkalandozzon. A cél nem a gondolatok kezelése vagy megítélése, hanem az, hogy idővel felismerjük a gondolatok mozgásának mintázatát.
A tudatosság-meditáció segítségével láthatja, hogy a gondolatai és érzelmei hogyan mozognak bizonyos helyzetekben. Az idő múlásával tudatosabban és gyorsabban lesz képes tapasztalatainak, az élet eseményeinek megítélésére. Jó vagy rossz, kellemes vagy kellemetlen – könnyebben a helyére kerül. Alkalmazásának köszönhetően javul a belső egyensúly.
A MEDITÁCIÓ ELŐNYEI
Tanulmányok mutatják, hogy a meditáció már rövid távon is pozitív változásokat eredményez.
Hatásai:
A kortárs kutatók azt vizsgálják, vajon a meditáció kitartó gyakorlása hosszú távú előnyökkel jár-e, és kimutatható-e a meditációk pozitív hatása az agyra és az immunfunkcióra. Érdemes azonban megismételni, hogy a meditáció célja nem a pozitív testi reakciók elérése.
A buddhista filozófiában a meditáció végső célja az, hogy az elme megszabaduljon a kötöttségekről, attól, amit nem képes ellenőrizni, mint például a külső körülmények vagy az erős belső érzelmek. A felszabadult vagy „megvilágosodott” ember már nem követi a szükségtelen tapasztalati vágyakat, ehelyett megtartja elméje nyugalmát és a belső harmónia érzetét.
EGYSZERŰ MEDITÁCIÓ A KEZDŐK SZÁMÁRA
Az induláshoz végezd ezt a meditációs gyakorlatot 2-3 percig, majd minden nap növeld az időt, és próbáld újra.
EGYSZERŰNEK TŰNIK? PRÓBÁLD KI, A KARANTÉNFÁRADSÁGON IS SEGÍT TAPASZTALATOM SZERINT.